Chcemy pomóc Wam w tworzeniu najlepszych możliwych recenzji. W przeszłości udostępnialiśmy ogólne wskazówki dotyczące pisania recenzji książek. Teraz przyjrzymy się, jak zrecenzować nasz nowy ulubiony format: audiobooki! Poniżej znajdują się nasze wskazówki dotyczące pisania o konkretnych elementach, które mają tylko i wyłącznie audiobooki. Używaj ich w połączeniu z naszymi ogólnymi poradami dotyczącymi omawiania fabuły, postaci i nie tylko.
Skup się na narracji
Pisząc recenzję audiobooka, warto mieć sekcję poświęconą wyłącznie narracji. Daje to możliwość przybliżenia, kim jest narrator, czy książka zawiera pełną obsadę, jeden głos lub czy jest czytana przez samego autora. Zaczynając tak recenzje można opowiedzieć o wielu elementach: Czy głos narratora pasował do postaci? Czy ich głos był wystarczająco wyraźny, aby odróżnić postacie? Czy ich styl czytania ożywił tekst? Jak narracja wpłynęła na twoje wrażenia z czytania? Co myślisz o tempie?
Nie zapomnij porozmawiać o historii
Audiobooki to efekt współpracy dwóch artystów. Będą chwile, gdy pokochasz narratora, ale nie porwie cię opowieść; innym razem zakochasz się w historii, ale głosu narratora nie będziesz mógł znieść. W swojej recenzji porozmawiaj osobno o swoich przemyśleniach na temat pracy autora i pracy narratora, a następnie tego, jak te dwie rzeczy pasują do siebie lub nie.
Opisz tempo audiobooka
Czasami narrator przenosi Cię w świat książki i zanim się zorientujesz, dźwięk dobiegną końca. Innym razem narracja wydaje się przeciągać, a książka może wydawać się nawet dłuższa niż w rzeczywistości. Tempo i sposób narracji audiobooka może mieć wpływ na całe Twoje wrażenia, więc pamiętaj, aby podzielić się swoimi doświadczeniami w swojej recenzji.
Wymień jakiekolwiek unikalne i oryginalne elementy
Niektóre audiobooki zawierają muzykę lub efekty dźwiękowe, które mogą zmienić całkowicie doświadczenie słuchania. Przypomina to wówczas bardziej słuchowisko radiowe- niekoniecznie ulubiona forma dla wszystkich. Jeśli recenzowany audiobook zawiera jakieś unikalne elementy, zanotuj je i podziel się, czy okazały się skuteczne czy np. bardziej cię rozpraszały.
Zarekomenduj format
Wiekszość z nas słucha audiobooków w komunikacji miejskiej lub samochodzie. Niektóre tytuły po prostu bardziej nadają się do formy audiobooków niż wersji drukowanej. Inne odwrotnie. Pamiętaj, aby podzielić się tym, czy polecasz samą historię, a jeśli tak, jaki formatupoleciłbyś czytelnikom. Możliwe, że Twoja opinia wpłynie na ich decyzję który rodzaj książki zdecydują się ostatecznie kupić.