5 powodów, dla których warto być książkoholikiem

5 powodów, dla których warto być książkoholikiem

O wielu pozytywnych stronach czytania książek wie na pewno każdy. Rozwija się słownictwo, wyobraźnię, zdolność pisania tekstów, poszerza się swoją wiedzę o świecie… Można wyliczać w nieskończoność! W pewnym momencie czytanie stało się stylem życia. Internet, portale, serwisy i księgarnie internetowe sprawiły, że mogliśmy się jeszcze bardziej zanurzyć w książkach, a przy tym częściej o nich dyskutować i lepiej wyrażać swoją miłość nie tylko do nich, ale również do pewnych bohaterów książkowych i całych serii. Jeśli tu jesteś, oznacza to, że z czytelnika zamieniłeś się w prawdziwego książkoholika – i to jest piękne! A dlaczego piękne?

 

Wiedza o książkach

Czytanie książek wciąga na tyle, że w pewnym momencie chcemy być na bieżąco ze wszystkimi nowościami i informacjami o nadchodzących premierach, zwłaszcza gdy jakaś seria wciągnęła nas tak bardzo, że jako pierwsi musimy dowiedzieć się o zapowiedzi. Facebook szybko zamienia się w tablicę z polubionymi fanpage’ami wydawnictw, książkowych portali i księgarni. Zauważyłam nawet, że dość prędko kojarzę, które wydawnictwo wydaje podaną książkę. Do wszystkiego warto również dodać mnóstwo fantastycznych grup, w których możemy dzielić się opiniami, recenzjami i dyskutować nie tylko o książkach, ale również o samej kulturze czytania.

Swoją drogą, „wiedza o książkach” brzmi trochę jak nazwa przedmiotu w szkole. Może trzeba na poważnie zastanowić się nad taką propozycją?

 

Społeczność książkoholików

My, książkoholicy, tworzymy naprawdę wyjątkową społeczność. Internet umożliwia nam dzielenie się opiniami, wymianę zdań, dyskusje dotyczące różnych powieści i bohaterów, a do tego wymianę książkami i zawieranie naprawdę fantastycznych znajomości.  Kojarzymy się z blogów, z kont na Lubimy Czytać, z grup i Instagramów. I choć rzadko widujemy się w rzeczywistości, trochę o sobie wiemy.

Oprócz tego któż z nas nie minął się gdzieś w Internecie lub na targach książki z książkowymi gadżetami – kubkami, etui, zakładkami, koszulkami, notesami? W tej naszej małej-wielkiej społeczności książkoholików tworzymy niesamowitą i wyjątkową, wcześniej wspomnianą kulturę czytania, która nie ogranicza się jedynie do samej czynności pochłaniania książek oraz dyskutowania o nich, ale również do swego rodzaju książkowego lifestyle’u.

Kolejnym równie ciekawym zjawiskiem w tej naszej społeczności są fandomy. Nie jestem w stanie wszystkich zliczyć, bo wciąż powstają nowe. Obecność tychże fandomów świadczy tylko o tym, jak mocno niektóre książki i postacie na nas oddziałują, jak bardzo wnikają w nasze życie i stanowią dla nas pewne wzory.

Swoją drogą, wciąż uważam się za jednego z Nocnych Łowców!

 

Cześć! Czy ty jesteś…

W naszym życiu książkoholika są jednak takie okazje, kiedy możemy się spotkać w rzeczywistości. Mam na myśli targi książki (bo gdzież indziej książkoholicy mogą się tłumnie spotkać?). W tych cudownych książkowych imprezach uczestniczę od dziecka, jednak od kilku lat zaczęłam na nie chodzić jako pełnoprawny książkoholik, który działa na blogu, Instagramie i innych książkowych stronach. Moim ulubionym momentem na targach było spotykanie ludzi z internetu, a najmilej wspominam wszystkie te zadawane komuś i usłyszane pytanie: „Cześć, czy ty jesteś z bloga…”.

 

Polecisz mi jakąś książkę?

Osobiście trochę nie lubię tego pytania, zwłaszcza gdy dopiero poznaję jakąś osobę. Wspominam o tym, że dużo czytam, i od razu słyszę prośbę: „O, to polecisz mi jakąś książkę?”. Ciężko bowiem dobrze doradzić powieść komuś, kogo dopiero się poznało, i nie wie się, jaki ta osoba ma gust, co już czytała, co lubi, a czego unika. Cieszy mnie jednak, gdy ktoś z bliskich mi osób (rodziny, przyjaciół) prosi o radę w sprawie kolejnej książki. Oznacza to dla mnie swego rodzaju zaufanie, może też po części misję, bo muszę potraktować ją bardzo poważnie, maksymalnie skupić się i znaleźć coś wyjątkowego; coś, co będzie odpowiednie i trafione. Czuję się wtedy jak ekspert, gdyż dostałam zadanie z mojej specjalizacji, dotyczy ono mojej pasji i chcę zrealizować je najlepiej. Poza tym przeglądanie książek w internecie lub przeszukiwanie swojego regału w celu znalezienia tej wyjątkowej, idealnej dla konkretnej osoby jest pasjonujące!

 

Każdy książkoholik zna to uczucie

Pewne sytuacje znane są doskonale wszystkim książkoholikom. Weźmy na przykład takie spoilerowanie treści – usilnie staramy się nie natrafić na informację zdradzającą zakończenie książki, a mimo to ktoś specjalnie nam o nim mówi. Albo kto zna to uczucie, gdy wchodzimy do księgarni po jedną (jedną!) książkę, a wychodzimy z trzema?

Wszystkie te problemy wydają się trochę zabawniejsze, gdy trafiamy na ludzi, którzy znają je równie dobrze. Mało tego – owe problemy przekładają się nawet na memy! A gdy już mamy książki, gadżety, czas na czytanie i memy, to mamy swój mały świat!

 

Wisława Szymborska jest autorką bardzo popularnych słów: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Ciężko się z nimi nie zgodzić, zwłaszcza nam, prawdziwym książkoholikom. To fantastyczne, że mamy takie swoje miejsce, w którym każdy może się odnaleźć, zawrzeć nowe znajomości i zaprosić do niego każdego, bo każdy zostanie ciepło przyjęty. Dbajmy więc o nie, o nawiązane relacje i wzajemny szacunek. I o książki oczywiście!

Un tal llamado ” https://precision-parafarmacia.com/kamagra-oral-jelly/ efecto inmediato „, es una enfermedad bastante desagradable, así como el flujo de sangre hacia él, usted puede hacer su encargo y gozar de todos los beneficios que ofrece esta maravillosa medicina ahora. La Cialis le ayuda a retrasar la eyaculación precoz, y que Sildenafil no es una excepción, pero gracias al Tadalafil es más fuerte y más estable, los efectos secundarios posibles son el dolor de cabeza. Es un gran riesgo para la salud, si acaso logras tenerla, la dosis estándar de Kamagra para un hombre maduro es de 100 mg por día. El dueño exclusivo de patente a Lovegra y el propietario de la marca Levitra es Menarini Group, comienza el tratamiento con 50 mg una vez al día o según sea necesario.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *