Na pierwszym spotkaniu Czytam Pierwszy przy okazji Krakowskich Targów Książki jedna z uczestniczek wpadła na pomysł, aby Czytam Pierwszy zajął się sprawą „dobrych recenzji”. Więc stworzyliśmy cykl poradników, w których będziemy opowiadać, jak tworzyć oryginalne treści.
Dzisiaj pokusiliśmy się o klasykę – 5 zasad dobrej recenzji. Marta z bloga Bibliofilem Być sprawuje się w takiej tematyce doskonale. Jej recenzje są fenomenalne i do każdej podchodzi indywidualnie.
Oddaję głos Marcie.
Kinia
Nie spoileruj.
Zaspoilerowanie najważniejszych wydarzeń z danej powieści to najgorsza zbrodnia, jaką możesz popełnić. Jest to też spory problem, który sprawia, że wiele osób nie chce czytać recenzji, ponieważ obawiają się, że mogą one zawierać za dużo informacji o fabule. Pamiętaj więc, aby skupić się bardziej na swoich odczuciach co do danej powieści, nie zdradzając jednocześnie czegoś, czego sam nie chciałbyś wiedzieć przed lekturą.
Przeczytaj recenzję dwa razy, zanim ją opublikujesz.
Przy pisaniu recenzji często poddajemy się emocjom i płyniemy razem z weną. Normalne jest więc, że poprzekręcamy nieświadomie niektóre wyrazy, powtórzymy jakieś słowa, zapomnimy o przecinkach itd. Dobrze jest więc przeczytać przygotowany tekst przed publikacją, aby upewnić się, że wszystkie litery i znaki interpunkcyjne są na swoim miejscu.
Zachowaj kulturę i poprawność językową.
Nic tak nie razi w recenzjach książek jak popełnianie błędów, które aż wołają o pomstę do nieba. Naucz się różnicy między bynajmniej a przynajmniej, pamiętaj, że w każdym bądź razie to fatalny zlepek, w każdym razie i bądź co bądź zdecydowanie należy go wyrzucić z użycia. Staraj się też pisać ładnym językiem, nie nazbyt potocznym, ale też nie hiperpoprawnym. Ważna jest równowaga!
Bądź naturalny.
Twoja recenzja ma odzwierciedlać twoje wrażenia z lektury danej książki. Staraj się więc, aby tekst je odzwierciedlał w przyjemny dla czytelnika sposób i aby czuć było, że to ty jesteś autorem tej opinii, a nie jakiś copywriter, którego zadaniem jest sprzedanie danego produktu za pomocą językowych chwytów marketingowych.
Pamiętaj o byciu rzetelnym.
Dobra recenzja powinna być wyważona. Rzadko kiedy książka jest tak wspaniała, że ma same plusy, albo tak zła, że zbierze same minusy. Staraj się rzetelnie przedstawić obydwie strony. Nie bój się pisać recenzji, w których przeważa opinia negatywna, pamiętaj jednak, aby zachować kulturę i rzetelnie przedstawić, czemu uważasz, że dane rzeczy/wątki/postaci są złe.
Marta z bibliofilembyc.pl
Kolejna dawka zasad już w piątek.
Bardzo dobrze nspisany post, super rady! Na pewno skorzystam 😀