Zmiany, czyli co ostatnio działo się w CzytamPierwszy.pl

Zmiany, czyli co ostatnio działo się w CzytamPierwszy.pl

Niedawno CzytamPierwszy.pl obchodziło swoje pierwsze urodziny. Jest więc portalem dość młodym i nowym wśród innych serwisów. Jako cała drużyna, która zajmuje się portalem, wciąż uczymy się, jak portal powinien działać, wyciągamy wnioski i na tej podstawie wprowadzamy zmiany. Niektóre z nich mogą wydawać się dość kontrowersyjne, inne nie. Zacznijmy od początku:

 

Wyłączanie starszych tytułów

Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki krok? Z tego względu, że współpracującym z nami Wydawcom zależy na recenzjach ich nowości, a nie starszych tytułów, które w serwisie były od samego początku. Trzy miesiące na zrecenzowanie tytułu to odpowiedni czas – recenzenci współpracujący bezpośrednio z Wydawcami zwykle na jeden tytuł mają maksymalnie miesiąc od otrzymania egzemplarza recenzenckiego.

O wyłączaniu książek informujemy co tydzień na naszym fanpage’u na Facebooku. Ponad to w karcie każdego nowego produktu pojawia się teraz informacja, kiedy dana książka zniknie z portalu.

 

 

Lista księgarń i serwisów internetowych

Wiemy, że ta decyzja nie przypadła Wam do gustu i jest bardzo dyskusyjna, ale ma ona również swoje uzasadnienie. Po pierwsze – Wydawcy chcą, aby książki były promowane w serwisach i księgarniach najczęściej odwiedzanych przez Czytelników. Do takich serwisów i księgarń należą te, które wymieniliśmy w newsletterze, czyli: Empik, Merlin, Tania Książka, Bonito, Czytam.pl, Aros, Nieprzeczytane.pl, Świat Książki, Granice, Lubimy Czytać, Goodreads, Kultura.onet.pl, Książki.wp.pl, Biblionetka.pl, Nakanapie.pl, Webook oraz Bukbuk.

Kolejnym argumentem za wprowadzeniem tej opcji był fakt, że Użytkownicy recenzujący książki w księgarniach i serwisach mało znanych zdobywali dużo punktów, ale ich działania na tych stronach nie przynosiły niestety żadnych rezultatów (lub przynosiły niewielkie). Krótko mówiąc: z naszego punktu widzenia (oraz Wydawcy) lepiej jest dodać recenzje na Empiku, Merlinie i Bonito, niż na stronach sześciu księgarń, które znane są niewielkiej liczbie Czytelników. Tym sposobem chcieliśmy docenić tych, którzy faktycznie przyczyniają się do promowania tytułów tam, gdzie opinie są faktycznie czytane i gdzie zbiera się większość Czytelników.

Oprócz tego dwa razy w ciągu tego lata podnieśliśmy punkty za recenzje na Lubimy Czytać i Empiku: najpierw do 20 ISBNów, potem do 30. Jeśli więc zrecenzujecie książkę na tych dwóch stronach, a oprócz tego dodacie opinię na stronach kilku z wymienionych księgarń, punktowo wyjdziecie na tym lepiej.

W serwisie jest Was ponad trzy tysiące, a codziennie spływają setki recenzji, którymi zajmuje się i które ocenia jedna osoba. Jeśli więc zrezygnujemy z recenzowania książek w małych serwisach internetowych i księgarniach, a położymy nacisk na te częściej czytane i odwiedzane, to samo sprawdzanie opinii i przyznawanie punktów będzie przebiegało również szybciej.

 

Hej, ale przecież wprowadziliśmy też dużo fajnych rzeczy!

 • W sierpniu uruchomiliśmy sklep z gadżetami dla prawdziwych książkoholików. Było dużo etui na książki, skarpetek, zakładek, koszulek, książek z TOP Empiku i figurek POP. Chociaż nasz asortyment szybko wyparował z półek i poleciał do Was, to nie zapomnieliśmy o gadżetach i już niedługo w serwisie pojawią się nowe!
 • Dwa razy podnieśliśmy punktację za Empik i Lubimy Czytać
 • Uruchomiliśmy opcję komentowania/dyskusji, za którą również możecie zdobywać punkty (i widzimy, że chętnie z niej korzystacie).
 • Do końca wakacji mogliście również zdobywać punkty za recenzowanie produktów od Molom.pl i chcemy, aby takich akcji było więcej!
 • Wprowadziliśmy również opcję zdobywania punktów za udostępnianie grafik do poszczególnych książek.
 • A teraz szykujemy dla Was fajne benefity płynące z osiągania kolejnych poziomów w serwisie i nieśmiało zdradzimy, że jednym z nich będzie… możliwość wymiany punktów na pieniądze!

 

I na sam koniec: nie wprowadzamy tych zmian, aby utrudniać Wam recenzowanie! Przeciwnie – chcemy, aby i Wydawcy, i Wy, nasi Użytkownicy, byli zadowoleni, mogli lepiej i skuteczniej zdobywać punkty oraz recenzować kolejne książki. Skuteczne recenzowanie książek przynosi nam nowe współprace, dlatego tak ważne są terminowe recenzje. Ten rok był bardzo szalony, wiele nam pokazał i nauczył, dlatego teraz wcielamy te lekcje i wnioski w życie! Chcemy również doceniać najbardziej zaangażowanych Użytkowników, dlatego zapraszamy ich do specjalnych, zaplanowanych akcji promocyjnych, takich jak pisanie rekomendacji lub ekstrapremiowanych recenzji. A jeśli coś nie będzie funkcjonowało dobrze, to na pewno to zauważymy i zmienimy! 😉

6 thoughts on “Zmiany, czyli co ostatnio działo się w CzytamPierwszy.pl

 1. Może podzielę się moimi uwagami.
  Wyłączanie książek – ok, rozumiem motywację. Natomiast warto się zastanowić, czy termin ważności nie powinien mijać trzy miesiące PO PREMIERZE książki a nie po dodaniu jej do serwisu. W przypadku Nikt nie idzie będę miała bardzo małe szanse zdobyć punkty, bo jej termin mija 10 grudnia, a premiera jest 31 października, a egzemplarzy recenzenckich przedpremierowych było 5. Zostaje wtedy miesiąc z hakiem, a nie trzy miesiące…
  Ograniczenie księgarń i serwisów
  Nie rozumiem, dlaczego na liście znajduje się Aros, na którym nie ma opcji dodawania recenzji, czy też Świat książki, na którym opinie nie doczekują zaakceptowania do końca swojego istnienia.
  Podobnie z serwisami Kultura.onet.pl, Ksiazki.wp.pl i Bukbuk.pl. Chyba godzinę spędziłam szukając opcji dodawania recenzji i jej nie widzę. Może jestem ślepa, ale coś mi tu nie gra. Proponuję zastąpić te portale takimi, na których rzeczywiście da się wpisać swoją opinię.
  Ponadto proszę o rozważenie punktacji za recenzje YouTube. Zajmują one zdecydowanie najwięcej czasu i pracy, a ich wartość punktowa śmieje mi się w twarz.

  1. Dzięki za uwagi – przeanalizujemy je i wprowadzimy w życie. Punktację stale podnosimy, na razie „na tapetę” wzięliśmy LubimyCzytać i Empik, ale oczywiście pozostałym serwisom również się przyjrzymy 😉

 2. Super! Mi osobiście podobają się zmiany bo na prawde wychodzą na lepsze, nie tylko dla nas, ale rowniez dla wydawcow i ekipy czytampierwszy. 😀

  Na poczatku byłam sceptycznie nastawiona, ale po przeczytaniu tego w pisu zmieniłam zdanie.

  Oby dalej serwis tak dobrze sie rozwijał!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *